Drewno vs Pelet/pellet

06.07.2016

Pelet składa się z małych walców o wielkości 6-12 mm, otrzymywany jest przez poddawanie drewnianych trocin działaniu wysokiego ciśnienia.

Oznacza to, że pelet jest w pełni naturalnym i ekonomicznym produktem. Dzięki temu w ostatnich latach stał się jedną z najpopularniejszych biomas. Pelet pakowany jest w wygodne do przechowywania i transportu torby o pojemności 10-15kg. Dodatkowo pelet posiada wysoką zdolność grzewczą, jest lekki i łatwy do zakupienia. Można go używać nie tylko w domu ale także w fabrykach, gdzie może być przechowywany w dużych ilościach.

RADA: Przechowuj pelet z daleka od wilgoci by zapewnić mu dłuższą trwałość i lepsze spalanie.

pellet1

 

Pelet vs Drewno

Produktowe i termo-chemiczne właściwości peletu są dużo wyższe niż polan drewna i przejawiają się w jakości i równomierności spalania, włączając wyższą energetyczność (5 kW/kg w porównaniu do drewna 4.4 kW/kg), niższą wilgotność (8% w porównaniu do drewna 50%), regularny kształt. Te cechy powodują, że pelet jest łatwiejszy do przechowywania, transportu oraz pozwala na dłuższe przechowywanie dzięki czemu jest łatwiej dostępny i tańszy.

 

Pelet: rewolucja w ogrzewaniu domucliclo_pellet1

Schemat ilustruje w jaki sposób granulki peletu przekształcają się w trakcie spalania. Dzięki połączonemu działaniu energii słonecznej, dwutlenku węgla, wody i rozpuszczonej w niej soli mineralnych granulki są stale odnawiane.

Spalanie peletu uwalnia tyle samo dwutlenku węgla do atmosfery ile jedno drzewo podczas wzrostu i naturalnego rozkładu w lesie. Oznacza to, że spalanie peletu nie zwiększa ilości dwutlenku węgla w atmosferze.

Kolejną ważną cechą pelletu jest jego zawartość pyłu. W polanie drewna możemy znaleźć bardzo różna jego zawartość natomiast w pelecie stanowi on zawsze mniej niż 1% wagi.

Najnowsze technologie i wysoka efektywność urządzeń pozwoliła odkryć na nowo produkty na pelet i drewno jako źródło ogrzewania, które są zgodne z naturalnym cyklem.
Naturalne, odnawialne i potencjalnie niewyczerpalne paliwo jakim jest drewno i pelet daje nam szansę uniknięcia dalszego obciążania naszego ekosystemu, który jest już wystarczająco nadwyrężany przez inne działania człowieka.

 

Zalety korzystania urządzeń grzewczych na drewno i pelet są niepodważalne: tworzą nowe możliwości ochrony środowiska oraz oszczędzania energii i pieniędzy.