Piece i kominki na pellet – design w domu

03.09.2016

Od dziesięciu lat słyszymy opinię, że piecyki i kominki na pellet wchodzą na Polski rynek. Już czas powiedzieć, że te nowoczesne urządzenia grzewcze już są i mają się całkiem dobrze, podbijając serce polskiego klienta. Dlaczego? To bardzo proste – każdy znajdzie wśród oferowanych produktów i rozwiązań coś dla siebie. Zwłaszcza włoscy producenci tych urządzeń są doceniani na całym świecie, a ich projekty i nowości wyznaczają nowe trendy rozwoju tego rynku.

„Salonowe” urządzenia na pellet, bo właśnie z myślą o montażu w salonach zostały zaprojektowane, oferują różnorodne sposoby ogrzewania. Przede wszystkim piecyki i kominki na pellet możemy podzielić na wersję – powietrzne oraz wyposażone w płaszcz wodny.

Piecyki powietrzne są przeznaczone do ogrzewania małych i średnich powierzchni do 120 m2. Na rynku możemy spotkać rozwiązania do ogrzewania jednego pomieszczenia – piecyki grawitacyjne (bez wentylatorów wydmuchujących ciepłe powietrze) oraz wyposażone w wentylator. Zaletą piecyków grawitacyjnych jest z pewnością  ich prawie bezgłośna praca, ponieważ podobnie jak piecyki na drewno, ogrzewają przestrzeń emitując ciepło do otoczenia. Piecyki wyposażone w wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze z pewnością potrafią szybciej nagrzać pomieszczenie, a dzięki wymuszonemu nawiewowi, większe przestrzenie nie stanowią problemu.

Co jednak zrobić, jeśli chcemy ogrzewać kilka pomieszczeń? I tutaj mamy szeroką ofertę produktów. Piecyki, które są przeznaczone do dystrybucji ciepłego powietrza również do innych pomieszczeń, są zazwyczaj wyposażone w dwa lub trzy wentylatory wydmuchowe. Szukając odpowiedniego urządzenia dla siebie, należy najpierw zastanowić się ile i jakich pomieszczeń chcemy ogrzewać naszym piecykiem. Nie bez znaczenia jest też długości kanałów systemu dystrybucji powietrza, ponieważ spotkać możemy urządzenia które poza salonem ogrzeją nam np. tylko sypialnie. Są też takie dzięki którym zapewnimy ogrzewanie dla kilku pomieszczeń.

Urządzenia powietrzne są świetnym rozwiązaniem dla klientów, którzy nie mają możliwości montażu innych źródeł ciepła. Jednak z uwagi na ograniczenia, przy dużych powierzchniach lepsze zastosowanie mają piecyki i kominki wyposażone w płaszcz wodny. Pomimo kompaktowej budowy, wyposażone są we wszystkie niezbędne elementy instalacji – pompę obiegową, naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa. Każdy piecyk oczywiście posiada też wbudowany zasobnik na pellet, najczęściej od 20 do 40 kg. Te rozwiązania są doceniane przez użytkowników, ponieważ nie potrzebna jest już specjalna kotłownia, co ważne jest przy mniejszych domach. Ale po kolei. Jak wykorzystać piecyk na pellet z płaszczem wodnym? Tutaj też producenci oferują nam szereg rozwiązań. Poczynając od najprostszej instalacji opartej tylko na grzejnikach, poprzez możliwość ogrzewania zasobnika ciepłej wody użytkowej, aż do integracji z innymi źródłami ciepła.

Należy pamiętać, że piecyki i kominki na pellet zostały stworzone po to, aby było nam wygodnie. Przy odpowiednim montażu i zaprojektowaniu całej instalacji, użytkownicy będą mogli ograniczyć swój czas obsługi piecyka do dosypywania pelletu co dwa, trzy dni i wybrania popiołu raz na tydzień. Jeśli chcemy mieć w domu komfortową temperaturę bez względu na porę roku warto pomyśleć o wykorzystaniu dodatkowych funkcji tych produktów. Poczynając od programowania tygodniowych godzin pracy, poprzez współpracę z zewnętrznymi sterownikami temperatury, a kończąc na sterowaniu przez wysyłanie wiadomości sms lub dzięki aplikacji na smartphona.

Piecyki na pelet to jednak nie tylko technologia, ale również niepowtarzalny desing. Na tym polu producenci prześcigają się w pomysłach, wariantach kolorystycznych, materiałach wykończeniowych, kształtach i formach. Pierwsze piecyki miały proste obudowy, najczęściej stalowe o niezbyt ciekawym kształcie. Dzisiaj klient może wybierać w kształcie szyby – prosta, panoramiczna, półokrągła czy z boczną szybą; wykończenie w emaliowanej stali, szkle, kaflach ceramicznych czy naturalnym kamieniu, desing klasyczny czy nowoczesny itd. Dla tych którzy jednak chcą mieć coś niepowtarzalnego i zachować w salonie formę typowego kominka, czeka oferta wkładów kominkowych na pellet do zabudowy.

Jedno jest pewne, piecyki i kominki na pellet stale się rozwijają i rosną w siłę. Co prawda jeszcze daleko nam do rozwiniętych rynków zachodniej Europy, ale świadomość zalet tych urządzeń rośnie, zarówno wśród użytkowników, jak i wśród sprzedawców i instalatorów.