fbpx
Pon – Pt 10.00 – 18.00 | Sob 10.00 – 13.00
3632

Piecyk na pellet jako alternatywa dla gazu

Rosnące ceny gazu powodują, że wszyscy szukamy alternatywy dla pieca gazowego, która pozwoli oszczędzić pieniądze, zwłaszcza przy tak drastycznych podwyżkach. Taka alternatywa istnieje na europejskim rynku od wielu lat- są to piecyki wolnostojące na pellet z płaszczem wodnym.  Te piece to nic innego jak znane kotły centralnego ogrzewania, z tą różnicą, że są przeznaczone do montażu w salonie. Mogą one z powodzeniem zastąpić tradycyjny kocioł gazowy lub olejowy. Dodatkowo ogrzewanie pelletem jest tańsze i bardziej ekologiczne.

Piecyk wolnostojący na pellet z płaszczem wodnym

Dzięki temu, że piecyk wolnostojący na pellet możemy postawić w salonie nie jest potrzebne dodatkowe pomieszczenie w domu- kotłownia. Oprócz tego aby zamontować piec na gaz musimy dostarczyć dodatkowe projekty, dostać zgody i zainstalować przyłącza. W przypadku pieca wolnostojącego na pellet nie są potrzebne dodatkowe zgody i projekty.

Każdy piec na pellet z płaszczem wodnym jest wyposażony w :

  • pompę obiegową,
  • zawór bezpieczeństwa,
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem płaszcza,
  • naczynie przeponowe oraz pomiar ciśnienia i temperatury wody

Bardziej rozbudowane wersje urządzeń mają możliwość obsługiwania dwóch, niezależnych obiegów grzewczych- układ centralnego ogrzewania i zasobnik wody użytkowej.
Piecyki, które są wyposażone w automatyczne czyszczenie paleniska gwarantują udane rozpalenie, ponieważ przed każdym startem piec się wyczyści. Dodatkowo obrotowe palenisko znacząco wydłuża bezobsługowe korzystanie z pieca- palenisko można czyścić nawet tylko raz na trzy tygodnie.

Piec na pellet jest urządzeniem na paliwo stałe wysokotemperaturowe. Oznacza to, że zużywamy mniej pelletu aby ogrzać dom niż zużylibyśmy gazu. Dzięki automatycznemu czyszczeniu turbulatorów jesteśmy w stanie przez długi czas utrzymać czystość wymiennika ciepła do płaszcza wodnego.

W porównaniu do innych alternatyw dla gazu dostępnych na rynku takich jak węgiel czy ekogroszek, pellet jest paliwem, które spala się dużo czyściej a urządzenia opalane pelletem są tak zaprojektowane aby użytkownik mógł cieszyć się ciepłem bez dodatkowych obowiązków.

Dlatego piecyk wolnostojący na pellet z płaszczem wodnym to idealna alternatywa dla pieca gazowego dla wszystkich, którzy chcą mieć efektywne i ekologiczne źródło ciepła w efektownym wydaniu. Pozwalają oszczędzić pieniądze, czas i naszą planetę. 

Piecyk na pellet- stylowa alternatywa dla pieca gazowego

Piecyki wolnostojące na pellet z płaszczem wodnym występują w wielu wersjach kolorystycznych a także w wielu rodzajach wykończenia. Dla miłośników klasyki mamy piecyki wykończone ceramicznymi kaflami w wielu kolorach. Można też zdecydować się na urządzenie z kamienną obudową lub stalową. Każdy znajdzie coś co idealnie dopełni wystrój wnętrza, a dodatkowym plusem będzie wizja ognia.

Szczególnie polecamy Państwa uwadze piecyki wolnostojące na pellet z płaszczem wodnym marki Thermorossize względu na bardzo szeroki wybór wykończeń dostępnych własnie u tego producenta. 
Piecyki firmy Ravelli Klover posiadają automatyczne czyszczenie paleniska. Dodatkowo firma Klover jako jedyna posiada w swojej ofercie piecyki wolnostojące na pellet z płaszczem wodnym w wersji hermetycznej- nadające si,e do domów pasywnych. 
Urządzenia produkowane przez firmę Nobis posiadają najbardziej zaawansowaną automatykę z dodatkowym automatycznycm czyszczeniem turbulatorów. 

Alternatywa dla pieca gazowego alternatywa dla pieca gazowego

Pełna oferta piecyków wolnostojących na pellet z płaszczem wodnym mogą Państwo znaleźć TUTAJ

Nasze realizacje mogą Państwo zobaczyć na naszym FACEBOOK’u

5095

Jak wyczyścić kominek?

Skwierczące odgłosy palonego drewna oraz delikatny półmrok tworzą wyjątkowy nastrój. Kominek jest nie tylko atrakcyjną dekoracją salonu. W chłodne, deszczowe dni dba o optymalną temperaturę, a także poprawia nastrój. Należy jednak pamiętać, że to instalacja, która powinna działać niezawodnie. Czysty kominek zapewnia skuteczne ogrzewanie oraz bezpieczne użytkowanie. Jego pielęgnacja wcale nie musi być czasochłonna i skomplikowana. Wystarczy odrobina wiedzy i systematyczność.


Czyszczenie kominka w 3 krokach

1. Wybierz popiół z paleniska

Zanim przystąpisz do pracy upewnij się, że palenisko jest wygaszone i ostudzone. Zdarza się, że na dnie mogą się jeszcze żarzyć fragmenty opału, a to grozi poparzeniem i zniszczeniem sprzętu. Popiół można usunąć na pomocą specjalnego odkurzacza lub wybierając go łopatką do metalowego wiadra.

2. Wyczyść szybę kominka

Lubisz obserwować trzaskający ogień i strzelające płomienie w palenisku? W takim razie zadbaj o nienaganną czystość szyby kominka. Do pielęgnacji możesz użyć dedykowanych preparatów, które rozpuszczą nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Jeżeli nie masz pod ręką środków chemicznych, użyj mokrej szmatki, gazety lub ręcznika papierowego. Zanurzone na przykład w popiele szybko likwidują nieestetyczny brud.

3. Zadbaj o czystość obudowy

Tutaj wystarczy zetrzeć zgromadzony kurz na sucho lub mokro. Natomiast w przypadku kominka z powłoką malarską trzeba zachować większą ostrożność. Zbyt mocny detergent może sprawić, że powierzchnia emaliowana straci swój blask, pojawią się nieestetyczne przebarwienia lub co gorsza odpryski.


O czym należy pamiętać, czyszcząc kominek?

Usuwaj z komina smołę i inne substancje łatwopalne przed i po każdym sezonie grzewczym, a także w trakcie jego trwania. Produkty uboczne spalania stanowią bowiem jedną z najczęstszych przyczyn pożaru. Na opał wybieraj mocno wysuszone drewno kominkowe, a nie tradycyjne. Dzięki temu wyraźnie zmniejszy się ilość osadów. Co najmniej raz w roku sprawdzaj drożność przewodu odprowadzającego dym oraz sprawdzaj stan generatora, korzystając z usług osoby do tego upoważnionej. A jeżeli chcesz ograniczyć osadzanie się zanieczyszczeń we wkładzie kominka, wybierz model wykonany z żaroodpornego szkła lub ceramiki odpornej na wysokie temperatury.

Wszelkie czynności należy wykonywać, zachowując maksymalną ostrożność. Zarówno piec, jak i popiół powinny być zimne na całej powierzchni. Należy upewnić się, że wtyczka kabla zasilającego została odłączona, a w pomieszczeniu zachowana jest optymalna wymiana powietrza.

Czyszcząc powierzchnię oraz pokrycie piecyka, unikaj agresywnych chemicznie środków oraz preparatów o właściwościach ściernych. Wystarczy użyć szmatki zwilżonej wodą lub neutralnego mydła. W przypadku żarownika i komory spalania, usuń popiół, osady i inne pozostałości za pomocą odpowiedniego pogrzebacza. Zaleca się korzystanie z pochłaniacza pyłu wyposażonego w zbiornik oddzielający zebrany popiół.

525
Pellet
Pellet

Jaki pellet dla piecyków?

Najważniejszy jest pellet

Wprowadzanie urządzeń na pellet na polski rynek zajęło kilka lat, ale w końcu można powiedzieć, ze jesteśmy na dobrej drodze. Drodze do ekologicznego i wygodnego ogrzewania. Dziś na rynku dostępny jest szereg urządzeń nie tylko polskich, ale też większości światowych producentów. Można wybierać wśród technologii, designu czy sposobu ogrzewania. Jednak niezależnie od tego czy wybierzemy kocioł C.O, piecyk powietrzny czy kuchnie z piekarnikiem najważniejszy jest ich wspólny mianownik- pelet. Ten niepozorny drewniany granulat jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z urządzenia.

Czym jest pelet drzewny wszyscy już widzą. Czym jest dobry pelet– to jest pytanie przed którym stanie wcześniej czy później każdy klient. Na szczęście jest kilka uniwersalnych wskazówek pomagających wybrać ten odpowiedni.

Przede wszystkich spytajmy się sprzedawcy jakie są zalecenia producenta naszego urządzenia. Najczęściej spotykanymi wytycznymi są pelety certyfikowane normą ENplus A1 i DINplus o średnicy 6mm lub 8mm. Najlepiej kupować pelet uznanych producentów. Będzie on droższy od tego dostępnego w marketach, ze względu na koszty certyfikacji, ale za to będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie działało prawidłowo.
O jakości peletu świadczą przede wszystkim informacje zamieszczone na opakowaniu mówiące o kaloryczności (najlepiej powyżej 18,4 MJ/kg), zawartości popiołu (poniżej 0,7%) oraz wilgotność (maksymalnie 10%). Warto też zwrócić uwagę na wygląd samego peletu w worku. Wskazane jest, aby jego długość wynosiła około 3-4 centymetry. Jeśli będzie bardzo krótki będziemy mieli w worku również dużo pyłu, którego nie powinniśmy wsypywać do zasobnika w urządzeniu. Granulki peletu powinny mieć zabarwienie naturalnego drewno i być w miarę możliwości jednolite. Bez żadnych dodatków oraz być lekko połyskliwe i gładkie.

 

Sposób na znalezienie dobrego pelletu

Dobrym sposobem na znalezienie właściwego peletu jest zakup kilku worków i sprawdzenie jak będzie się sprawdzał w naszym urządzeniu. Wyznacznikiem dla klienta powinna być ładna wizja ognia w czystej szybie i brak zgrzewów w palenisku. Jeżeli kupiony pellet nie powoduje żadnych problemów w pracy urządzenia można zakupić jego większą ilość na cały sezon. Trzeba jednak pamiętać o właściwym przechowywaniu peletu. Worki stanowią tylko częściowe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Pomieszczenie, w którym przechowujemy pelet powinno przede wszystkim być suche i mało nasłonecznione.
Aby ogrzewanie peletem było nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne należy rozważyć czy kupić tańszy i niepewny pelet, oszczędzając na ogrzewaniu kosztem uszkodzenia urządzenia. Czy też lepiej wydać więcej i mieć pewność, że kominek nie zawiedzie nas podczas zimowych mrozów.

Kupując pelet gorszej jakości musimy się liczyć z tym, że ostatecznie nasze koszty ogrzewania mogą okazać się zdecydowanie większe. I nie chodzi tylko o same problemy z pracą urządzenia, jak trudności z rozpaleniem ognia i wygrzaniem paleniska, czy wiecznie brudną szybą i koniecznością sprzątania w palenisku każdego dnia. Tańszy pelet, będzie też najczęściej mniej kaloryczny, a więc będziemy musieli spalić go więcej chcąc ogrzać nasz dom.

Najistotniejszą kwestią jest możliwość uszkodzenia podzespołów piecyka. Ich naprawa bywa kosztowna i zwykle pozbawi nas ogrzewania na jakiś czas.
Pelet „podróżuje” przez całe urządzenie. Jako opał przez zasobnik i podajnik aż do paleniska, a później jako spaliny przez wymiennik ciepła, wentylator spalin i cały komin. Z tego względu wszystkie elementy mające z nim kontakt są narażone na uszkodzenia.
Zablokowany ślimak podawania peletu i zatkane kanały spalinowe w urządzeniu to najczęściej spotykane przejawy kiepskiego peletu. Najczęściej wystarczy przeprowadzenie czyszczenia przez serwis producenta i piecyk może dalej funkcjonować. Jeśli w porę nie zauważymy niepokojących objawów możemy spowodować uszkodzenie silnika podawania peletu lub wentylatora spalin. Wymiana tych podzespołów to już spory wydatek i nie jest on już objęty żadną gwarancją producenta.
Najgorszym co nas może spotkać, w połączeniu z brakiem regularnego czyszczenia przewodów spalinowych to pożar sadzy w kominie lub cofnięcie się ognia do zasobnika na pellet. Sytuacje te, chociaż bardzo rzadko spotykane (systemy bezpieczeństwa w piecyku reagują wcześniej) to mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.

 

Szukajmy dobrego pelletu!

Producenci piecyków na pellet, również zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze spalania pelletu złej jakości. Z tego względu wprowadzają w swojej ofercie szereg nowoczesnych rozwiązań, jak mechaniczne czyszczenie paleniska, hermetyczna konstrukcją paleniska z doszczelnionym zasobnikiem peletu, czy sonda ognia. Jednak to po stronie użytkownika jest zadbanie o dobre paliwo. Tak jak po stronie instalatora jest zadbanie o wykonanie poprawnej instalacji spalinowej. Niestety do dzisiaj można spotkać piecyki montowane bez żadnego komina. Takie urządzenia nie tylko są zainstalowane niezgodnie z prawem budowlanym i zaleceniami producentów, ale przede wszystkim mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Korzystając z tych wskazówek można oszczędzić sobie dużo nerwów i przykrych niespodzianek. A przecież ogrzewanie peletem jest dobre dla nas i naszego środowiska. Dlatego szukajmy dobrego peletu i cieszmy się tym ekologicznym, ekonomicznym i wygodnym sposobem ogrzewania.

6188

Kominek to dekoracyjny element wyposażenia domu, który niemal od razu przywodzi na myśl przyjemną atmosferę. Palenisko zwykle zajmuje reprezentatywne miejsce w salonie, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń do odpoczynku. Tańczące płomienie za szybą towarzyszą nam przez cały rok, choć najchętniej podziwiamy je w długie, jesienne wieczory. Nie można jednak zapomnieć, że kominek stanowi także wydajne i ekologiczne źródło ogrzewania – główne lub dodatkowe, którym z łatwością dogrzejemy domowe wnętrza.

Ważnym elementem każdego kominka są kratki wentylacyjne, na które wiele osób nie zwraca uwagi. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy wkładem kominkowym a pomieszczeniem, ograniczając tym samym ryzyko przegrzania się i uszkodzenia wkładu, a w skrajnych przypadkach również pożaru. Do niedawna kratki pełniły jedynie funkcje użytkowe, dlatego w starszych systemach nie prezentują się zbyt okazale. Obecnie mamy jednak do wyboru modele o wysokich walorach estetycznych, które nadają kominkowy eleganckie wykończenie.

Jakie kratki kominkowe wybrać?

Wystrój wnętrza z biegiem czasu może ulec zmianie, dlatego kratki wentylacyjne, wkłady oraz obudowę należy dopasować do stylu kominka. Wszystkie elementy powinny harmonijnie ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Równie ważne jest ustalenie liczby niezbędnych kratek do zamontowania, a także ich parametrów technicznych oraz wymiarów. W tym pomoże nam wykonawca systemu kominkowego.

Surowy minimalizm to jeden z najmodniejszych trendów w branży wnętrzarskiej. Wiele osób decyduje się na nowoczesne kominki o prostej konstrukcji, jednolitej strukturze oraz stonowanej kolorystyce. Kratki kominkowe występują najczęściej w formie geometrycznych tunelów, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają jak system wymiany ciepłego powietrza, lecz stylowy element dekoracyjny. W bardziej eleganckich wnętrzach urządzonych w duchu glamour lepszym rozwiązaniem będą ozdobne modele z połyskującą siatką lub misternie wykończoną ramą.

4913

Kuchnie na drewno – powrót do przeszłości

Popularne przez wiele lat, tradycyjne kuchnie opalane drewnem powracają do łask, lecz w zupełnie nowej, bardziej
funkcjonalnej odsłonie. Producenci urządzeń grzewczych zadbali o ich nienaganne parametry techniczne,
bezpieczeństwo użytkowania, a także estetyczny design. Występują w wielu ciekawych wersjach, które zachwycają
różnorodnością form i możliwościami aranżacji. Jaki model wybrać? Sprawdź!

Czy kuchnie na drewno to dobry wybór?

Wolnostojące kuchnie na drewno przez długi czas zapewniały wyjątkowy klimat w niejednym domu. Choć coraz częściej
zastępują je urządzenia gazowe i elektryczne, nie straciły na swojej efektywności czy estetyce. Ich montaż nie wymaga
długotrwałego i kosztownego remontu. Pozwalają na jednoczesne ogrzewanie, gotowanie i pieczenie. Większość
nowoczesnych modeli posiada bowiem wbudowany piekarnik lub dodatkową kamienną płytę. Na rynku znajdziesz
urządzenia powietrzne lub z płaszczem wodnym. Stanowią atrakcyjny element wystroju, a przy tym zapewniają doskonałe
parametry techniczne. To coś dla miłośników dźwięku skwierczącego drewna oraz pięknej wizji ognia.

Kuchnie na pellet – rewolucja w branży grzewczej?

Fanom zautomatyzowanych rozwiązań polecamy kuchnie na pellet, które samodzielnie dawkują paliwo do paleniska oraz
wytwarzają ogień. Nie wymagają samodzielnej regulacji temperatury. Zapewniają moc grzewczą dopasowaną do
indywidualnych potrzeb domowników. W pełni kontrolują proces spalania pelletu. Zostały wyposażone w szereg
niezawodnych czujników bezpieczeństwa. Spełniają restrykcyjne standardy jakości zgodne z normami EkoProjekt 2022.
Ogrzewają zarówno wodę użytkową, jak i grzejniki. Stanowią efektowne i ekonomicznie opłacalne źródło ciepła w Twoim
domu. W zależności od modelu posiadają wbudowany piekarnik z oświetleniem, ceramiczną płytę grzewczą z trzema
miejscami do gotowania oraz podwójną szybę paleniska zapewniającą bezpieczeństwo najmłodszym. Łączą funkcję
gotowania, pieczenia i ogrzewania. Znakomicie współpracują z innymi źródłami ciepła w budynku.

4731

Piecyk na pellet – czy warto?

Piecyk na pellet to rodzaj nowoczesnego urządzenia grzewczego, który cieszy się rosnącą popularnością ze względu na wygodę i niezależność, jaką daje. Użytkownicy doceniają oszczędność czasu związaną z automatycznym rozpalaniem oraz podawaniem paliwa. Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie? Sprawdź!

Dlaczego warto wybrać piecyk na pellet?

Brak gryzącego dymu oraz niewielka ilość popiołu – jednym słowem czystość. Piecyk na pellet nie wymaga dokładania paliwa w trakcie palenia. Pozostawia pomieszczenie w idealnym ładzie i porządku. Co więcej, gwarantuje oszczędną i wydajną eksploatację. Sprawność urządzenia kształtuje się na poziomie 90%. Podczas spalania nie dochodzi do emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Spełnia nawet najbardziej restrykcyjne normy unijne.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków montaż piecyka na pellet nie wiąże się z uciążliwymi pracami budowlanymi. Wykwalifikowani fachowcy już w kilka godzin zainstalują urządzenie, dostosowując jego parametry do indywidualnych potrzeb domowników. Istnieje możliwość zaprogramowania czasu pracy piecyka oraz temperatury, jak również zdalnego uruchamiania i sterowania. Wykorzystywane paliwo jest w pełni naturalne, ekologiczne i czyste. Pellet powstaje bowiem z trociny drewnianej sprasowanej pod wysokim ciśnieniem.

Nie można także zapomnieć o atrakcyjnym designie piecyków, które zapewniają wyjątkową wizję ognia. Na rynku znajduje się bogaty wybór kształtów i wariantów kolorystycznych. Jedno jest pewne – to funkcjonalny i opłacalny ekonomicznie wybór.

EkoFlam – piecyki na pellet

W szerokiej ofercie EkoFlam znajdziesz piecyki na pellet, które pochodzą od znanych i cenionych w branży marek, takich jak: Ravelli, Nobis, Klover czy Thermorossi. To urządzenia, które samodzielnie dawkują pellet do paleniska oraz wytwarzają ogień. Dostarczają dokładnie taką moc grzewczą, jakiej potrzebują domownicy. Piecyki wyposażone zostały w wentylator spalin, który monitoruje proces spalania. Mogą współpracować z pompą ciepła, piecem gazowym lub panelami solarnymi. Już dziś poznaj szczegóły naszej oferty.

2813

.

Piecyk na pellet, z kominem czy bez?

To częste pytanie zadawane zarówno przez instalatorów, jak i samych klientów planujących montaż piecyka lub kominka opalanego pelletem drzewnym. Pytanie to wydaje się zasadne, przecież w końcu automatyczne urządzenia na pellet posiadają wbudowany wentylator spalin, który je wydmuchuje. Jednak nie jest to główna funkcja tego wentylatora. Przede wszystkim wentylator spalin odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do paleniska w celu zapewnienia prawidłowego procesu spalania. Samo pozbycie się spalin z urządzenia jest naturalną konsekwencją tego procesu. Warto w takim razie zadać sobie pytanie ,czy kominek na pellet będzie dobrze i bezpiecznie pracował bez komina. Tutaj odpowiedź jest prosta – nie.

Projektując odpowiednią i bezpieczną instalację kominową do domowego urządzenia na pellet należy wziąć pod uwagę zarówno regulację prawne, jak i zalecenia samych producentów piecyków na pellet.

Polskie Prawo Budowlane niestety nie dostrzega bezpośrednio piecyków na pellet. Należy zastosować przepisy dotyczące instalacji kominków opalanych drewnem, ponieważ zarówno jedne, jak i drugie urządzenia zaliczają się do grupy pomieszczeniowych ogrzewaczy powietrza. Ustawa jasno definiuje, że kominki mogą być zamontowane wyłączenie w pomieszczeniach posiadających przewód dymowy. Dodatkowo komin został zdefiniowany jako integralna część obiektu budowlanego i jako taki, podlega pod rozporządzenie o Warunkach Technicznych.

Zatem jeśli zależy nam na zamontowaniu kominka na pellet zgodnie z prawem, samo „wyprowadzenie rurki za ścianę” nie wystarczy. Należy również pamiętać, że żaden kominiarz nie odbierze nam takiej instalacji, a bez tego nie mamy możliwości ubezpieczenia takiej nieruchomości.

Producenci kominków na pellet również jasno precyzują, nie tylko konieczność podłączenia do komina, ale również konkretnie jaki ten komin na być. Zasady te mają odniesienie wprost do norm unijnych: EN 13384, EN 1443, EN 1856 i EN 1457.

Komin do piecyka na pellet

Jak w takim razie wykonać prawidłowy montaż spalinowy kominka na pellet?

System kominowy to składowa trzech elementów: przyłącza kominowego, kanału dymowego oraz dopływu powietrza, niezbędnego do spalania.

Przyłącze kominowe to odcinek łączący króciec wylotu spalin z urządzenia z wlotem do kanału dymowego. W przypadku piecyków na pellet (i dzięki wbudowanemu wentylatorowi spalin) mamy zdecydowanie więcej możliwości w porównaniu z kominkami opalanymi drewnem. Przede wszystkim średnica rury, która odpowiada średnicy króćca piecyka i wynosi w większości 80mm. Samo urządzenie może być oddalone do głównego komina nawet o trzy metry, ponieważ tyle wynosi maksymalny odcinek poziomy przyłącza lub posiadać do trzech kolan 90 stopni. W przeliczeniu jedno kolano pod kątem 90 stopni, skraca poziomy odcinek przyłącza o jeden metr. Jedną z ważniejszych kwestii budowy przyłącza kominowego jest zadbanie o miejsca rewizyjne pomocne w utrzymaniu czystości. Zatem każdy odcinek pionowy oraz poziomy dłuższy niż 0,5 metra powinien zaczynać się trójnikiem lub kolanem rewizyjnym.

Głównym wymogiem kanału dymowego jest zapewnienie minimalnego ciągu naturalnego. Dla piecyków na pellet to 10 Pa, czyli dwukrotnie mniej niż dla kominków opalanych drewnem. Takie ciśnienie wytworzy komin pionowy o średnicy 100 mm i wysokości pięciu metrów. Warto nieco zwiększyć średnicę komina do 120 mm w wypadku długich kominów, powyżej ośmiu metrów, aby ułatwić odbiór spalin i uniknąć szybkiego osadzaniu się sadzy w kominie. Nowoczesne piecyki na pellet posiadają bardzo wysoką sprawność, dochodzącą do 94%, co powoduje niską temperaturę spalin na wylocie – około 80 stopni. Takie warunki pracy powodują efekt kondensacji, a więc również sam materiał z którego jest wykonany komin powinien być odpowiedni. Najwłaściwsze będzie zastosowanie kominów stalowych izolowanych, zgodnych z normą EN 1856 lub kominów ceramicznych. W przypadku kominów ceramicznych należy zwrócić szczególną uwagę na średnicę komina. Najpopularniejsze są kominy o średnicy 180 lub 200 mm. Taki komin przy wysokości ośmiu metrów może wytworzyć ciąg 20 Pa. Nie każde urządzenie kominkowe na pellet poradzi sobie w takich warunkach. Zbyt silny ciąg kominowy będzie znacznie przyśpieszał proces spalania powodując zanik ognia w palenisku lub problemy z rozpaleniem. Tylko urządzenia wyposażone w automatyczną kontrolę procesu spalania, będą w stanie prawidłowo regulować działanie piecyka.

Projektując system stalowy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli komin będzie przebiegał przez pomieszczenia nieogrzewane lub na zewnątrz budynku zależy bezwzględnie zastosować komin izolowany. Dodatkowo jeśli zastosuje się przejście przez materiały palne należy pamiętać o odpowiednich wietrzeniach lub dodatkowej izolacji termicznej. Minimalna wysokość komina powinna wynosić 3,5 metra, przy czym komin zawsze powinien wystawać powyżej poziomu okapu dachu o minimum 0,6 metra.

Jeśli planujemy podłączenie piecyka do standardowego komina murowanego, zaleca się wykonanie wsadu kominowego. Taka instalacja zarówno zapobiegnie nadmiernemu niszczeniu zaprawy pomiędzy cegłami, jak i unikniemy zawirowań spalin występujących w kominach o kształcie prostokąta.

Nie mniej istotnym elementem instalacji jest zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza, potrzebnego do spalania. I nie chodzi tu tylko o kanał wentylacyjny, ale również napowietrzenie pomieszczenia. Jeśli nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia powietrza do kominka na pellet, należy zapewnić swobodny dostęp powietrza kanałem o przekroju co najmniej 80cm². Wykorzystując natomiast bezpośrednie podłączenie powietrza z zewnątrz do urządzenia, należy pamiętać aby kanał był nie dłuższy niż pięć metrów z maksymalnie trzema kolanami 90 stopni, a jego średnica była nie mniejsza od średnicy króćca podłączenia do urządzenia.

Coraz popularniejszym systemem wymiany powietrza w budynkach staje się wentylacja mechaniczna. W takim wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na wybór samego urządzenia. Piecyk na pellet powinien mieć konstrukcję hermetyczną, a więc być szczelny, zarówno jeśli chodzi o zasobnik na pellet, jak i system kurtyny powietrznej szybę oraz zapalarkę. W przeciwnym wypadku rekuperator wymiany powietrza w domu będzie zakłócał prawidłową pracę kominka powodując szereg problemów już w samej fazie rozpalenia.

Specjalnie do takich instalacji producenci wprowadzili piecyki na pellet posiadające koncentryczne króćce podłączenia. Jest to znane rozwiązanie, stosowane do tej pory przy instalacji kondensacyjnych pieców gazowym. Stosując system powietrzno-spalinowy (rura w rurze) należy pamiętać, żeby wysokość takiego komina wynosiła maksymalnie trzy metry. Dłuższy odcinek może powodować zbyt duże opory powietrza, wpływające na pogorszenie procesu spalania.

Powyższe wytyczne odnośnie warunków prawidłowej konstrukcji systemu kominowego zapewnią prawidłowe działanie piecyka na pellet. W przeciwnym wypadku nie tylko narażamy się na utratę gwarancji producenta, ale również możemy doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Urządzenia na pellet wymagają stałego zasilania w energię elektryczną. Jeśli w trakcie działania zabraknie zasilania, bez komina generującego minimalny ciąg, możemy narazić się na sytuację cofnięcia ognia do zasobnika na pellet. Taka sytuacja może bezpośrednio zagrażać życiu mieszkańców.

Podsumowując, montaż urządzenia na pellet to również montaż prawidłowego komina. Piecyki na pellet to wygodny sposób ogrzewania z pięknym widokiem ognia, więc powinny bezpiecznie pracować przez długie lata.

534

Piecyki na pellet, jakie one są?

Piecyk na pellet może być Twoim przyjacielem!

Decyzja o zakupie piecyka na pellet często przychodzi klientom łatwo. Tutaj główną rolę odgrywa łatwość obsługi, wygoda użytkowania i ekologia. Trudniejszą decyzją okazuje się wybór w jaki sposób powinniśmy ogrzewać dom i który model piecyka będzie najlepszy. Na rynku dostępna jest szeroka oferta światowej klasy producentów prezentujących różnorodne technologie i wzornictwo. Największy wybór oferują włoscy producenci, którzy jako pierwsi dostrzegli zalety tych urządzeń i są zdecydowanymi liderami w branży piecyków na pellet.

piecyk na pellet ogrzewanie


Okazjonalnie
Jeśli potraktujemy piecyk na pellet jako okazjonalne źródło ciepła wybór wydaje się prosty. Decydującymi czynnikami będzie budżet przeznaczony na zakup oraz wymarzony wygląd. Nawet najprostszy piecyk będzie w stanie zapewnić nam chwilę ciepła przy ogniu w salonie. Natomiast kierując się designem ograniczeniem będzie tylko nasza fantazja. Oczywiście zawsze warto poświęcić chwilę i zapoznać się z jakością piecyka, pamiętając że zdjęcie w Internecie nie zawsze będzie miarodajne, a najlepszym rozwiązaniem będzie obejrzenie piecyka w salonie kominkowym.


Ogrzewanie jednego pomieszczenia
Piecyki na pelet zdobywają uznanie klientów głównie z powodu swoich walorów grzewczych, zwłaszcza, gdy nie mamy dostępnych innych źródeł ciepła lub zależy nam na czystości i ekologii. W takim przypadku należy zapoznać się z szerokim wachlarzem oferowanych rozwiązań, tak aby piecyk jak najlepiej spełnił swoją funkcję.
Wybierając piecyk na pellet należy zadać sobie pytanie, jaką powierzchnie i ile pomieszczeń zamierzamy ogrzewać. W przypadku ogrzewania niewielkich przestrzeni lub tylko jednego pomieszczenia najwłaściwszym wyborem będą piecyki z frontowym wydmuchem ciepłego powietrza. Oczywiście to rozwiązanie sprawdzi się dla pomieszczeń do 80 m2 w przypadku otwartej przestrzeni. Natomiast jeśli mamy do ogrzania bardzo małe pomieszczenie 20 – 30 m2 warto zainteresować się urządzeniami oddającymi ciepło konwekcyjnie, bez wymuszonego wydmuchu. Takie rozwiązanie zapewni nam również komfort użytkowania, ponieważ piecyki takie pracują praktycznie bezgłośnie. Coraz częściej można spotkać piecyki wyposażone w wentylator ciepłego powietrza, ale z możliwością jego całkowitego wyłączenia. Jest to najbardziej optymalny wybór, który pozwala zarówno szybko ogrzać większą przestrzeń, jak i zapewnić ciszę np. w nocy.


Ogrzewanie kilku pomieszczeń
W wypadku konieczności ogrzewania kilku pomieszczeń mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to ogrzewanie z wykorzystaniem systemu rozprowadzenia ciepłego powietrza, które możemy wykorzystać dla powierzchni do 110m2. Drugie rozwiązanie to wykorzystanie systemu centralnego ogrzewania, które możemy wykorzystać zarówno do powierzchni do 110m2 jak i dużo większych, aż do 250m2.


Piecyk z rozprowadzeniem powietrza


Jeśli wybierzemy ogrzewania powietrzne warto najpierw zaplanować dokładnie cały system, biorąc pod uwagę liczbę pomieszczeń oraz długość i ilość kanałów. Można w tym celu skorzystać z porady wykwalifikowanej firmy. Jest to o tyle ważne, że zdecyduje o właściwym wyborze samego urządzenia. Piecyki oferowane na rynku są już odpowiednio skonfigurowane przez producentów i posiadają zróżnicowane zdolności przenoszenia ciepła. Urządzenia z dedykowanymi wentylatorami dystrybucyjnymi najczęściej posiadają ograniczenie do 8 metrów długości poziomej dla jednego wylotu. Im więcej pomieszczeń podłączonych do jednego kanału, tym mniejsza odległość efektywna grzania. Może się okazać, że przy większych budynkach będziemy potrzebowali urządzenia wyposażonego w trzy wentylatory ciepłego powietrza. Jeden frontowy do ogrzewania np. salonu oraz dwóch dystrybucyjnych. Należy też zwrócić uwagę czy wentylatory posiadają możliwość niezależnej regulacji siły wydmuchu, tak abyśmy mogli odpowiednio dopasować ilość dostarczanego ciepłego powietrza do konkretnych pomieszczeń. Należy unikać przegrzewania pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak łazienki. Również w sypialniach warto pomyśleć o komfortowej temperaturze do spania. Jeśli sam piecyk zamierzamy zainstalować w małym pomieszczeniu, odpowiednie do tego będą urządzenia w których możemy przekierować całe wydmuchiwane powietrza do kanałów dystrybucji. Nowością na rynku są urządzenia posiadające tylko wentylator ciepłego powietrza dystrybucyjnego, natomiast pomieszczenie instalacji piecyka jest ogrzewane w sposób naturalny poprzez promieniowanie.
Zaletą systemu grzewczego opartego o ciepłe powietrze jest szybkość ogrzewania, jak również stosunkowo niskie koszty materiałów potrzebnych do wykonania systemu grzewczego. Wadą natomiast jest hałas wentylatorów ciepłego powietrza, który przy lżejszych urządzeniach, narażonych na wibracje może być uciążliwy. Wybierając piecyk na pellet powietrzny musimy również zdecydować się najczęściej na elektryczne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem tych problemów będzie wybranie urządzeń z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania zasobnika cwu.


Piecyk z wymiennikiem wodnym
Piecyki z płaszczem wodnym dedykowane są dla budynków od 80 m2, aż do 250m2, w zależności od mocy grzewczej. Urządzenia te posiadają wbudowane zestawy instalacyjne składające się z pompy obiegowej, naczynia przeponowego oraz zaworów bezpieczeństwa. Oszczędzamy zatem miejsce w domu, które musielibyśmy przeznaczyć na kotłownie. Piecyki są urządzeniami ciśnieniowymi, zatem pracują w zamkniętym układzie instalacji, czyli możemy je w bardzo prosty sposób skonfigurować do współpracy z innymi źródłami ciepła, jak panele solarne czy piec gazowy.


Warto zwrócić uwagę czy piec posiada możliwość obsługi ogrzewania ciepłej wody użytkowej do zasobnika, aby w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, bez konieczności rozbudowy instalacji o dodatkowe sterowniki. Większość piecyków jest wyposażona w radiowe piloty z wyświetlaczem, mierzące temperaturę pomieszczenia oraz pozwalające w wygodny sposób zarządzać całą instalacją. Należy pamiętać, że instalacja dedykowana pod piecyk na pelet różni się sposobem funkcjonowania od typowej ze względu na wysoką temperaturę pracy płaszcza wodnego, zalecane ustawienie to 60 – 70 stopni. Z tego względu wskazane jest wykonanie montażu piecyka przez wykwalifikowanego instalatora, aby uniknąć przykrych niespodzianek.


Kilka wskazówek przy wyborze
Większość dostępnych piecyków na pelet jest oparta na takiej samej zasadzie działania. Różnice pojawiają się w jakości materiałów oraz podzespołów wewnątrz urządzenia, które przekładają się na komfort pracy. Na uwagę zasługują piecyki zbudowane w oparciu o nowe technologie, które zdecydowanie bardziej odpowiadają wymogom nowoczesnego budownictwa.


O zwiększonej szczelności budowa komory paleniska, to zdecydowany wymóg podczas instalacji piecyka w budynkach wyposażonych w mechaniczną wentylację. Tylko taka konstrukcja zapewni prawidłowe działanie rekuperatora w domu. W przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na nieprzyjemne zapachy z komina. Problemy mogą też pojawić się podczas uruchomienia piecyka. Oczywiście taka instalacja ma sens tylko wtedy, gdy wykonamy bezpośrednie podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz budynku.


Automatyczne czyszczenie paleniska przed startem i po zakończonej pracy jest standardem dla wszystkich piecyków na pelet. Jednak jest ono oparte o przedmuch powietrza i nie uchroni nas to przed występowaniem spieków w przypadku spalania gorszej jakości peletu lub słabych warunków instalacyjnych. Jeśli chcemy mieć pewność, że piecyk za każdym razem będzie bezproblemowo pracował, warto wybrać urządzenie z mechanicznym czyszczeniem paleniska. Dzięki temu czyszczenie polega tylko na wybraniu popiołu raz na dwa tygodnie.


Istotnym elementem budowy piecyka jest zapalarka, która powoduje zapłon peletu. Jeśli piecyk będzie pracował jako jedyne źródło ciepła w domu i chcemy, aby pilnował komfortowej temperatury pomieszczenia w funkcji start-stop, to warto wybrać piecyk z zapalarką ceramiczną lub kwarcową. Takie zapalarki mają dużo dłuższą żywotność od tradycyjnych stalowych i są też w stanie szybciej wywołać ogień, oszczędzając czas i koszty energii elektrycznej.


Jeśli montujemy piecyk na pellet w lokalizacji o trudnych warunkach atmosferycznych np. w górach lub w pobliżu zbiorników wodnych warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w sondę ognia. Zastępuje ona standardowe rozwiązanie, czyli sondę spalin. Ponieważ jest umiejscowiona bezpośrednio nad paleniskiem, komputer piecyka dużo szybciej otrzymuje informacje dotyczące tego co się dzieje w palenisku i w przypadku nagłych zmian warunków pogodowych jest w stanie utrzymać prawidłowe ustawienia pracy.


Zalety piecyka na pelet
Piecyki na pelet co do zasady są bezpiecznymi urządzeniami, sterowanymi elektronicznie i wyposażonymi w szereg czujników kontrolujących pracę. Jeśli w domu mieszkają również dzieci, warto wybrać urządzenia posiadające dodatkowe zabezpieczenia, takie jak podwójna szyba paleniska, czujnik otwarcia drzwi czy pokrywy peletu. Będziemy mieli wtedy pewność, że w przypadku niepożądanej ingerencji piecyk na pellet natychmiast zatrzyma swoją pracę. Duże znaczenie na zadowolenie z pracy piecyka ma paliwo. Musimy mieć świadomość, że są to urządzenia zaawansowane technicznie i wrażliwe na jakość paliwa dlatego nie warto używać niecertyfikowanego, wątpliwej jakości peletu, gdyż może to grozić uszkodzeniem urządzenia.
Ilość dostępnych piecyków i kominków na pelet, jak i ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowana. Jednak to dopiero właściwa instalacja (również kominowa) przez wyspecjalizowaną firmę, jak i dostępność serwisu technicznego zdecyduje o zadowoleniu z inwestycji.


Podsumowując
Warto korzystać z benefitów jakie niesie ze sobą ogrzewanie peletem. Przy wyborze skorzystajmy z porady wyspecjalizowanej firmy, aby móc w pełni wykorzystać potencjał każdego urządzenia. Wybór ogrzewania peletem to dobry wybór zarówno dla nas jak i dla środowiska.

Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firm:

Skontaktuj się z nami

W czym możemy Ci pomóc?




    * Pole wymagane

    W czym możemy Ci pomóc?
    error: Zawartość zabezpieczona.