fbpx
Pon – Pt 10.00 – 18.00 | Sob 10.00 – 13.00

Piecyki na pellet, jakie one są?

Piecyk na pellet może być Twoim przyjacielem!

Decyzja o zakupie piecyka na pellet często przychodzi klientom łatwo. Tutaj główną rolę odgrywa łatwość obsługi, wygoda użytkowania i ekologia. Trudniejszą decyzją okazuje się wybór w jaki sposób powinniśmy ogrzewać dom i który model piecyka będzie najlepszy. Na rynku dostępna jest szeroka oferta światowej klasy producentów prezentujących różnorodne technologie i wzornictwo. Największy wybór oferują włoscy producenci, którzy jako pierwsi dostrzegli zalety tych urządzeń i są zdecydowanymi liderami w branży piecyków na pellet.

piecyk na pellet ogrzewanie


Okazjonalnie
Jeśli potraktujemy piecyk na pellet jako okazjonalne źródło ciepła wybór wydaje się prosty. Decydującymi czynnikami będzie budżet przeznaczony na zakup oraz wymarzony wygląd. Nawet najprostszy piecyk będzie w stanie zapewnić nam chwilę ciepła przy ogniu w salonie. Natomiast kierując się designem ograniczeniem będzie tylko nasza fantazja. Oczywiście zawsze warto poświęcić chwilę i zapoznać się z jakością piecyka, pamiętając że zdjęcie w Internecie nie zawsze będzie miarodajne, a najlepszym rozwiązaniem będzie obejrzenie piecyka w salonie kominkowym.


Ogrzewanie jednego pomieszczenia
Piecyki na pelet zdobywają uznanie klientów głównie z powodu swoich walorów grzewczych, zwłaszcza, gdy nie mamy dostępnych innych źródeł ciepła lub zależy nam na czystości i ekologii. W takim przypadku należy zapoznać się z szerokim wachlarzem oferowanych rozwiązań, tak aby piecyk jak najlepiej spełnił swoją funkcję.
Wybierając piecyk na pellet należy zadać sobie pytanie, jaką powierzchnie i ile pomieszczeń zamierzamy ogrzewać. W przypadku ogrzewania niewielkich przestrzeni lub tylko jednego pomieszczenia najwłaściwszym wyborem będą piecyki z frontowym wydmuchem ciepłego powietrza. Oczywiście to rozwiązanie sprawdzi się dla pomieszczeń do 80 m2 w przypadku otwartej przestrzeni. Natomiast jeśli mamy do ogrzania bardzo małe pomieszczenie 20 – 30 m2 warto zainteresować się urządzeniami oddającymi ciepło konwekcyjnie, bez wymuszonego wydmuchu. Takie rozwiązanie zapewni nam również komfort użytkowania, ponieważ piecyki takie pracują praktycznie bezgłośnie. Coraz częściej można spotkać piecyki wyposażone w wentylator ciepłego powietrza, ale z możliwością jego całkowitego wyłączenia. Jest to najbardziej optymalny wybór, który pozwala zarówno szybko ogrzać większą przestrzeń, jak i zapewnić ciszę np. w nocy.


Ogrzewanie kilku pomieszczeń
W wypadku konieczności ogrzewania kilku pomieszczeń mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to ogrzewanie z wykorzystaniem systemu rozprowadzenia ciepłego powietrza, które możemy wykorzystać dla powierzchni do 110m2. Drugie rozwiązanie to wykorzystanie systemu centralnego ogrzewania, które możemy wykorzystać zarówno do powierzchni do 110m2 jak i dużo większych, aż do 250m2.


Piecyk z rozprowadzeniem powietrza


Jeśli wybierzemy ogrzewania powietrzne warto najpierw zaplanować dokładnie cały system, biorąc pod uwagę liczbę pomieszczeń oraz długość i ilość kanałów. Można w tym celu skorzystać z porady wykwalifikowanej firmy. Jest to o tyle ważne, że zdecyduje o właściwym wyborze samego urządzenia. Piecyki oferowane na rynku są już odpowiednio skonfigurowane przez producentów i posiadają zróżnicowane zdolności przenoszenia ciepła. Urządzenia z dedykowanymi wentylatorami dystrybucyjnymi najczęściej posiadają ograniczenie do 8 metrów długości poziomej dla jednego wylotu. Im więcej pomieszczeń podłączonych do jednego kanału, tym mniejsza odległość efektywna grzania. Może się okazać, że przy większych budynkach będziemy potrzebowali urządzenia wyposażonego w trzy wentylatory ciepłego powietrza. Jeden frontowy do ogrzewania np. salonu oraz dwóch dystrybucyjnych. Należy też zwrócić uwagę czy wentylatory posiadają możliwość niezależnej regulacji siły wydmuchu, tak abyśmy mogli odpowiednio dopasować ilość dostarczanego ciepłego powietrza do konkretnych pomieszczeń. Należy unikać przegrzewania pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak łazienki. Również w sypialniach warto pomyśleć o komfortowej temperaturze do spania. Jeśli sam piecyk zamierzamy zainstalować w małym pomieszczeniu, odpowiednie do tego będą urządzenia w których możemy przekierować całe wydmuchiwane powietrza do kanałów dystrybucji. Nowością na rynku są urządzenia posiadające tylko wentylator ciepłego powietrza dystrybucyjnego, natomiast pomieszczenie instalacji piecyka jest ogrzewane w sposób naturalny poprzez promieniowanie.
Zaletą systemu grzewczego opartego o ciepłe powietrze jest szybkość ogrzewania, jak również stosunkowo niskie koszty materiałów potrzebnych do wykonania systemu grzewczego. Wadą natomiast jest hałas wentylatorów ciepłego powietrza, który przy lżejszych urządzeniach, narażonych na wibracje może być uciążliwy. Wybierając piecyk na pellet powietrzny musimy również zdecydować się najczęściej na elektryczne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem tych problemów będzie wybranie urządzeń z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania oraz podgrzewania zasobnika cwu.


Piecyk z wymiennikiem wodnym
Piecyki z płaszczem wodnym dedykowane są dla budynków od 80 m2, aż do 250m2, w zależności od mocy grzewczej. Urządzenia te posiadają wbudowane zestawy instalacyjne składające się z pompy obiegowej, naczynia przeponowego oraz zaworów bezpieczeństwa. Oszczędzamy zatem miejsce w domu, które musielibyśmy przeznaczyć na kotłownie. Piecyki są urządzeniami ciśnieniowymi, zatem pracują w zamkniętym układzie instalacji, czyli możemy je w bardzo prosty sposób skonfigurować do współpracy z innymi źródłami ciepła, jak panele solarne czy piec gazowy.


Warto zwrócić uwagę czy piec posiada możliwość obsługi ogrzewania ciepłej wody użytkowej do zasobnika, aby w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, bez konieczności rozbudowy instalacji o dodatkowe sterowniki. Większość piecyków jest wyposażona w radiowe piloty z wyświetlaczem, mierzące temperaturę pomieszczenia oraz pozwalające w wygodny sposób zarządzać całą instalacją. Należy pamiętać, że instalacja dedykowana pod piecyk na pelet różni się sposobem funkcjonowania od typowej ze względu na wysoką temperaturę pracy płaszcza wodnego, zalecane ustawienie to 60 – 70 stopni. Z tego względu wskazane jest wykonanie montażu piecyka przez wykwalifikowanego instalatora, aby uniknąć przykrych niespodzianek.


Kilka wskazówek przy wyborze
Większość dostępnych piecyków na pelet jest oparta na takiej samej zasadzie działania. Różnice pojawiają się w jakości materiałów oraz podzespołów wewnątrz urządzenia, które przekładają się na komfort pracy. Na uwagę zasługują piecyki zbudowane w oparciu o nowe technologie, które zdecydowanie bardziej odpowiadają wymogom nowoczesnego budownictwa.


O zwiększonej szczelności budowa komory paleniska, to zdecydowany wymóg podczas instalacji piecyka w budynkach wyposażonych w mechaniczną wentylację. Tylko taka konstrukcja zapewni prawidłowe działanie rekuperatora w domu. W przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na nieprzyjemne zapachy z komina. Problemy mogą też pojawić się podczas uruchomienia piecyka. Oczywiście taka instalacja ma sens tylko wtedy, gdy wykonamy bezpośrednie podłączenie powietrza do spalania z zewnątrz budynku.


Automatyczne czyszczenie paleniska przed startem i po zakończonej pracy jest standardem dla wszystkich piecyków na pelet. Jednak jest ono oparte o przedmuch powietrza i nie uchroni nas to przed występowaniem spieków w przypadku spalania gorszej jakości peletu lub słabych warunków instalacyjnych. Jeśli chcemy mieć pewność, że piecyk za każdym razem będzie bezproblemowo pracował, warto wybrać urządzenie z mechanicznym czyszczeniem paleniska. Dzięki temu czyszczenie polega tylko na wybraniu popiołu raz na dwa tygodnie.


Istotnym elementem budowy piecyka jest zapalarka, która powoduje zapłon peletu. Jeśli piecyk będzie pracował jako jedyne źródło ciepła w domu i chcemy, aby pilnował komfortowej temperatury pomieszczenia w funkcji start-stop, to warto wybrać piecyk z zapalarką ceramiczną lub kwarcową. Takie zapalarki mają dużo dłuższą żywotność od tradycyjnych stalowych i są też w stanie szybciej wywołać ogień, oszczędzając czas i koszty energii elektrycznej.


Jeśli montujemy piecyk na pellet w lokalizacji o trudnych warunkach atmosferycznych np. w górach lub w pobliżu zbiorników wodnych warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w sondę ognia. Zastępuje ona standardowe rozwiązanie, czyli sondę spalin. Ponieważ jest umiejscowiona bezpośrednio nad paleniskiem, komputer piecyka dużo szybciej otrzymuje informacje dotyczące tego co się dzieje w palenisku i w przypadku nagłych zmian warunków pogodowych jest w stanie utrzymać prawidłowe ustawienia pracy.


Zalety piecyka na pelet
Piecyki na pelet co do zasady są bezpiecznymi urządzeniami, sterowanymi elektronicznie i wyposażonymi w szereg czujników kontrolujących pracę. Jeśli w domu mieszkają również dzieci, warto wybrać urządzenia posiadające dodatkowe zabezpieczenia, takie jak podwójna szyba paleniska, czujnik otwarcia drzwi czy pokrywy peletu. Będziemy mieli wtedy pewność, że w przypadku niepożądanej ingerencji piecyk na pellet natychmiast zatrzyma swoją pracę. Duże znaczenie na zadowolenie z pracy piecyka ma paliwo. Musimy mieć świadomość, że są to urządzenia zaawansowane technicznie i wrażliwe na jakość paliwa dlatego nie warto używać niecertyfikowanego, wątpliwej jakości peletu, gdyż może to grozić uszkodzeniem urządzenia.
Ilość dostępnych piecyków i kominków na pelet, jak i ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowana. Jednak to dopiero właściwa instalacja (również kominowa) przez wyspecjalizowaną firmę, jak i dostępność serwisu technicznego zdecyduje o zadowoleniu z inwestycji.


Podsumowując
Warto korzystać z benefitów jakie niesie ze sobą ogrzewanie peletem. Przy wyborze skorzystajmy z porady wyspecjalizowanej firmy, aby móc w pełni wykorzystać potencjał każdego urządzenia. Wybór ogrzewania peletem to dobry wybór zarówno dla nas jak i dla środowiska.

Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firm:

Skontaktuj się z nami

W czym możemy Ci pomóc?




    * Pole wymagane

    W czym możemy Ci pomóc?
    error: Zawartość zabezpieczona.