Poznaj nasze piecyki na pellet
Piecyki wolnostojące na pellet to nowoczesne, ekologiczne i zautomatyzowane urządzenia zapewniające ciepło w domu. Jednocześnie dzięki zastosowanym technologiom minimalizują obowiązki użytkownika. Ponadto pozwalają cieszyć się piękną wizją ognia, komfortem termicznym, bezpieczeństwem użytkowania.
Komfort i bezpieczeństwo
Czemu automatyzacja jest tak ważna cechą piecyków wolnostojących na pellet? Odpowiedź jest bardzo prosta- wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki zastosowanym technologiom piecyki na pellet, czy to powietrzne, czy z płaszczem wodnym, są w stanie działać w trybie automatycznym. Urządzenie może samo się włączać i wyłączać pilnując komfortowej temperatury w domu. Wiele modeli piecyków wolnostojących posiada również mechaniczne czyszczenie paleniska. Co to oznacza dla użytkownika? Oznacza komfort i bezpieczeństwo. Czyste palenisko przy starcie urządzenia zapewnia udane rozpalenie. Dzięki obrotowemu palenisku użytkownić może zapomnieć o czyszczeniu popielnika aż do trzech tygodni.
W kwestii bezpieczeństwa czujniki automatycznie wyłączą urządzenie zanim dojdzie do uszkodzenia piecyka. Odpowiadają za to czujniki termiczne, klapy przeciwwybuchowe i czujniki ciągu kominowego.
Piecyki na pellet to wiele możliwości
Piecyki wolnostojące na pellet dają wiele możliwości ogrzewania domu. Może się to odbywać przy pomocy ciepłego powietrza lub instalacji centralnego ogrzewania.
W przypadku urządzeń powietrznych możemy wybierać ile pomieszczeń chcemy ogrzać. Czy chcemy ogrzać tylko pomieszczenie w którym będzie znajdował się piecyk? Czy może również inne pomieszczenia w domu przy pomocy rozprowadzenia powietrza? Piece do DGP są wyposażone w dodatkowe wentylatory umożliwiające przepływ ciepłego powietrza przez instalację DGP. W zależności od wybranego modelu możemy w różny sposób kontrolować pracę tych wentylatorów.
Piece z płaszczem wodnym są wyposażone w pompę obiegową, zawór bezpieczeństwa, pomiar ciśnienia i temperatury wody, zabezpieczenie przed przegrzaniem płaszcza wodnego i naczynie przeponowe. Bardziej rozbudowane wersje tych urządzeń mogą również obsługiwać dwa niezależne obiegi grzewcze: układ centralnego ogrzewania i zasobnik wody użytkowej.
Stylowy element wystroju wnętrz
Mnogość wzorów, kolorów, kształtów i wykończeń piecyków wolnostojących na pellet powoduje, że stają się one nie tylko źródłem ciepła, ale także stylowym dodatkiem. W zależności od tego czy klient jest zainteresowany bardziej klasycznym wykończeniem piecyka czy też bardziej nowoczesnym, może wybierać spośród wykończenia z kafli ceramicznych, naturalnego kamienia, stali a nawet szkła.
Czy piecyk na pellet musi pracować cały czas?
Oczywiście może, ale z reguły nie ma takiej potrzeby. Najlepiej, gdy pracę piecyka na pellet wyznacza temperatura pomieszczenia. Można ją ustawić na pilocie radiowym lub dodatkowym termostacie, dopasowując wartość do potrzeb domowników. Jeżeli dojdzie do spadku temperatury, piecyk samoczynnie i automatycznie się włączy, a po dostatecznym nagrzaniu pomieszczenia zakończy swoją pracę. To nie tylko komfortowe, ale także ekonomiczne rozwiązanie.
Czy piecyk na pellet ma się wygaszać?
Piecyk na pellet samoczynnie wygaśnie, gdy nagrzeje pomieszczenie do żądanej temperatury. Uruchomi się ponownie, gdy jej poziom znów się obniży.
Ile lat wytrzyma piecyk na pellet?
Zazwyczaj piecyk na pellet może pracować nawet przez 20-30 lat, dopóki dostępne są części zamienne do konkretnego modelu.
Czy piecyk na pellet pobiera dużo prądu?
Nie, jest to niewielkie zużycie - w trakcie pracy to około 40-60 W. Większość piecyków posiada klasę energetyczną A lub A+, a wśród najlepszych i najbardziej ekonomicznych modeli wymienia się Nobis A ++.
Co jest tańsze - pellet czy gaz?
Przyjmuje się, że po zsumowaniu ze sobą wszystkich kosztów ogrzewania domu wynik końcowy przemawia na korzyść pelletu, choć wiele zależy od wielkości budynku, wysokości ścian, ewentualnych strat ciepła oraz szczelnego ocieplenia.
Jak często trzeba czyścić piecyk na pellet?
Zaleca się, aby czyścić piecyk na pellet przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku modeli z automatycznym obrotowym paleniskiem należy usunąć wszelkie zabrudzenia, nalot i pozostałości popiołu raz na 3 tygodnie. Nie można przy tym zapomnieć o kanałach spalinowych czy wymienniku. Przed przystąpieniem do czyszczenia wyłącz piecyk i poczekaj, aż żar na palenisku wygaśnie.
Jak oszczędnie palić pelletem?
Wszystko zależy od rodzaju piecyka. Warto zdecydować się na model z dobrą automatyką kontroli procesu spalania. Nie bez znaczenia jest także jakość samego pelletu oraz poprawna instalacja urządzenia. Po spełnieniu wszystkich warunków oszczędności widoczne są gołym okiem.