Jak wyczyścić kominek?
Skwierczące odgłosy palonego drewna oraz delikatny półmrok tworzą wyjątkowy nastrój. Kominek jest nie tylko atrakcyjną dekoracją salonu. W chłodne, deszczowe dni dba o optymalną temperaturę, a także poprawia nastrój. Należy jednak pamiętać, że to instalacja, która powinna działać niezawodnie. Czysty kominek zapewnia skuteczne ogrzewanie oraz bezpieczne użytkowanie. Jego pielęgnacja wcale nie musi być czasochłonna i skomplikowana. Wystarczy odrobina wiedzy i systematyczność.
Czyszczenie kominka w 3 krokach
1. Wybierz popiół z paleniska
Zanim przystąpisz do pracy upewnij się, że palenisko jest wygaszone i ostudzone. Zdarza się, że na dnie mogą się jeszcze żarzyć fragmenty opału, a to grozi poparzeniem i zniszczeniem sprzętu. Popiół można usunąć na pomocą specjalnego odkurzacza lub wybierając go łopatką do metalowego wiadra.
2. Wyczyść szybę kominka
Lubisz obserwować trzaskający ogień i strzelające płomienie w palenisku? W takim razie zadbaj o nienaganną czystość szyby kominka. Do pielęgnacji możesz użyć dedykowanych preparatów, które rozpuszczą nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Jeżeli nie masz pod ręką środków chemicznych, użyj mokrej szmatki, gazety lub ręcznika papierowego. Zanurzone na przykład w popiele szybko likwidują nieestetyczny brud.
3. Zadbaj o czystość obudowy
Tutaj wystarczy zetrzeć zgromadzony kurz na sucho lub mokro. Natomiast w przypadku kominka z powłoką malarską trzeba zachować większą ostrożność. Zbyt mocny detergent może sprawić, że powierzchnia emaliowana straci swój blask, pojawią się nieestetyczne przebarwienia lub co gorsza odpryski.
O czym należy pamiętać, czyszcząc kominek?
Usuwaj z komina smołę i inne substancje łatwopalne przed i po każdym sezonie grzewczym, a także w trakcie jego trwania. Produkty uboczne spalania stanowią bowiem jedną z najczęstszych przyczyn pożaru. Na opał wybieraj mocno wysuszone drewno kominkowe, a nie tradycyjne. Dzięki temu wyraźnie zmniejszy się ilość osadów. Co najmniej raz w roku sprawdzaj drożność przewodu odprowadzającego dym oraz sprawdzaj stan generatora, korzystając z usług osoby do tego upoważnionej. A jeżeli chcesz ograniczyć osadzanie się zanieczyszczeń we wkładzie kominka, wybierz model wykonany z żaroodpornego szkła lub ceramiki odpornej na wysokie temperatury.
Wszelkie czynności należy wykonywać, zachowując maksymalną ostrożność. Zarówno piec, jak i popiół powinny być zimne na całej powierzchni. Należy upewnić się, że wtyczka kabla zasilającego została odłączona, a w pomieszczeniu zachowana jest optymalna wymiana powietrza.
Czyszcząc powierzchnię oraz pokrycie piecyka, unikaj agresywnych chemicznie środków oraz preparatów o właściwościach ściernych. Wystarczy użyć szmatki zwilżonej wodą lub neutralnego mydła. W przypadku żarownika i komory spalania, usuń popiół, osady i inne pozostałości za pomocą odpowiedniego pogrzebacza. Zaleca się korzystanie z pochłaniacza pyłu wyposażonego w zbiornik oddzielający zebrany popiół.